Hlavná navigácia
Navigácia

Stavebnicový plastový plotový systém

Systém má jednoduchú stavebnicovú konštrukciu, vyznačujúcu sa nízkou hmotnosťou a umožňujúcu rýchlu stavbu kompletného plastového plotu – tj stĺpiky, plotové polia, bránky a brány.

S plotmi ohraničujúcimi súkromnú či verejnú plochu sa stretávame každodenne. Rozmanité typy plotov je možné vidieť prakticky všade, v mestách aj na vidieku. V našich podmienkach sa ploty alebo ohradné múry stali už tradičné a svojím spôsobom aj nevyhnutnou súčasťou štýlu bývania. Dôvod, prečo to tak je, spočíva jednak v presnom ohraničení tvaru a veľkosti používanej plochy pozemku a potom určite aj v ochrane majetku a súkromia ľudí alebo inštitúcií.

Rozmanitý materiál

Recyklovaný aj nový plast
V zásade sa na stavbu plotov používajú dva typy plastov – recyklovaný zmiešaný plast alebo čistý húževnatý PVC plast. Plastový recyklát slúži na výrobu náhrady drevených planiek – prierez planky je plný a tomu zodpovedá aj jej vyššia hmotnosť. Vývoj húževnatého PVC plastu na výrobu plastových okien, kde sa vyžadujú vlastnosti pre dlhodobé vonkajšie použitie, umožnil použitie PVC aj pre ďalšie stavebné prvky – okenné parapetné dosky, zvody dažďovej vody, prvky strešnej krytiny, krycie fasádne dosky, podhľadové dosky av nezanedbateľnej miere tiež plastové ploty.

Vlastnosti a použitie
PVC plastové ploty sa vyznačujú dlhodobou životnosťou bez nutnosti náročnej údržby - materiál veľmi dobre odoláva poveternosti a slnečnému žiareniu, hnilobe pri pôsobení plesní a baktérií, odoláva väčšine chemikálií anorganického i organického charakteru. Konštrukcia dielov plotu býva dutá a rebrovaná, zabezpečujúca ich dostatočnú pevnosť pri zachovaní nízkej hmotnosti. Väčšinou sú vyrábané a dodávané ako kompletné stavebnicové systémy, umožňujúce veľkú variabilitu tvarov, rozmerov a technického prevedenia stavby plotu.

Pri rekonštrukciách plotov so zachovaním pôvodných soklov a stĺpikov je možné využiť na stavbu plotových polí iba doskové diely systému. Jednotlivé diely stavebnice možno tiež využiť v záhradnej architektúre pri stavbe pergoly, prístenkov pre parkovanie automobilu alebo uskladnení záhradného náradia, nízkeho ohradenia záhradky od dvora, pri stavbe kompostéra, detského pieskoviska, trvanlivých sedacích a oporných častí lavičiek a pod. Jednoduchosť montáže umožňuje vykonať celú svojpomocne, potrebným náradím je určite vybavený každý priemerný domáci majster.

Popis stavebnicového systému
Stavebnica PVC plotového systému POLYCYERO obsahuje 4 typy vytlačovaných profilov – kryt stĺpika, kryciu a dištančnú lištu stĺpika, nosnú dosku a planku, ďalej 1 krytku vrcholu stĺpika, 2 krytky koncov dosiek a 1 spojovací element.

Základnú nosnú časť stĺpika tvorí ukotvená oceľová rúrka vonkajšieho priemeru 6/4”, ktorá sa obalí dvoma identickými polovičkami štvorbokého plastového krytu s pozdĺžnym obojstranným zámkom (profil KSP 110). Zostavený plastový kryt stĺpika má výšku podľa potreby a vonkajší pôdorysný rozmer 110 × 110 mm tvaru štvorca s oblými rožkami. Pre zamedzenie vertikálnemu vysunutiu či horizontálnemu pootočeniu sa v niektorej z drážok vykoná zaistenie správnej polohy dvoma samoreznými skrutkami. Stĺpik má na každom zo 4 bokov vertikálnu pozdĺžnu tvarovanú drážku (šírka 30 mm, hĺbka 25 mm) na zasunutie koncov horizontálnej nosnej dosky plotového poľa rozmeru 100 × 30 mm (profil DPP 100). Drážky slúžia tiež na zasunutie krycej a dištančnej lišty šírky 30 mm (profil KDL 30). Zhora je stĺpik ukončený lepeným viečkom (VPK 110). Tým je dosiahnuté celistvého, obvodovo plne plastom krytého prevedenia stĺpika.

Rebrovanie nosnej dosky plotového poľa (profil DPP 100) je uspôsobené tak, že uprostred plastového profilu vznikol priestor na zasunutie výstužného oceľového profilu rozmeru 20 × 20 mm (typu štvorcového alebo „U“ prierezu), tým sa dosiahne významné spevnenie celej plochy plotového stĺpiky. Plastové plotové planky rozmeru 70 × 22 mm (profil DPP 70) sú pripevnené k vystuženým nosným doskám plotového poľa oceľovými skrutkami. Planka má vnútorné rebrovanie riešené tak, aby sa špička vrutu zavŕtala do centrálneho rebríčkového rebrá a spoj bol pevný. Vruty sa zavŕtavajú z vnútornej plochy plotu bez nutnosti predvŕtania dier (PVC materiál je dostatočne mäkký a poddajný), ich hlavičky sa opatrujú špeciálnou podložkou s narážacou polguľatou plastovou krytkou.

Z prednej pohľadovej plochy plotu sú planky hladké, spoje nie sú viditeľné. Horné konce planiek sa opatrujú nalepovacou krytkou na uzavretie dutého profilu, spodné konce sú otvorené.

Pri balkónových výplniach sa planky pripevňujú k oceľovej kostre pomocou nerezových „vratových” skrutiek. Je to tak z bezpečnostných dôvodov – široká hlavička skrutky zabráni vylomeniu planky.

Planky sa odporúča z estetického hľadiska uzavrieť aj zo spodnej strany, spodné krycie viečko je nutné prevŕtať aspoň dvoma malými dierkami s priemerom 2 mm na odvod vody.

Množstvo variant
Variabilita plastového plotového systému POLICIERRO umožní stavbu plotu v rôznych prevedeniach vzhľadu. Klasické ploty s vertikálnymi plankami môžu mať rovné plotové polia, s hornými alebo spodnými oblúkmi, polia so striedavo vysokými plankami, hustotou planiek je možné regulovať „priehľadnosť” plotu. Plotové polia môžu byť tvorené iba z horizontálne uložených dosiek medzi stĺpikmi s rôzne veľkou medzerou, možno tiež vystavať plnú stenu bez medzier (s použitím vhodného lepidla či disperzných tmelov sa dosiahne vyššia plošná pevnosť steny plotového poľa.

Plotové polia môžu byť aj kombinované s použitím horizontálnych dosiek DPP 100 a vertikálnych dosiek DPP 70. Ich spojenie sa vykonáva pomocou vnútorne lepených plastových spojovacích elementov SE 10. Plotové pole kombinované má teda rovnaký vzhľad z vnútornej i vonkajšej strany plotu, nie sú na ňom viditeľné žiadne spoje.

Farebné prevedenia
Základné farebné prevedenie PVC plotu je biele, kde plast je farbený priamo v hmote titánovou bielobou s vynikajúcou odolnosťou voči slnečnému žiareniu. Vyrába sa aj tzv. kašírované prevedenie v rôznych farebných odtieňoch a dezénom imitáciou drevín – jedná sa o polep povrchu profilov špeciálnou fóliou Renolit. Fólia je extrémne priľnavá a mechanicky aj poveternostne veľmi odolná - používa sa tiež pri výrobe plastových okien.

Minimálna údržba
Údržba plastového plotu je minimálna. Nie sú potrebné žiadne ochranné nátery, pretože nepodlieha elektrochemickej korózii. V praxi vo vonkajšom prostredí samozrejme dochádza k zašpineniu povrchu dielov plotu polietavým prachom, rastlinným peľom a vtáčím trusom. Zvlášť v rohoch a štrbinách môže časom dôjsť k rastu mikroskopických rias a machov. Najvhodnejším a najrýchlejším spôsobom čistenia povrchu dielov PVC plastového plotu je použitie vodnej tlakovej umývačky.

Ľahká konštrukcia, jednoduchá montáž, variabilita vzhľadu stavby plotu a široká farebná škála plastového plotu POLYCIERRO robí z tohto výrobku moderný, atraktívny a zároveň vysoko účelný doplnok architektúry novo stavaných alebo rekonštruovaných domov.

Tento web používá pro svůj provoz cookies. Více informací