Hlavná navigácia
Navigácia

Korok hit medzi materiálmi

Pri výstavbe, rekonštrukciách aj zariaďovaní chceme najlepšiu kvalitu za najprimeranejšiu cenu. Tento požadovaný pomer sa týka aj stavebných a konštrukčných materiálov, ktoré sa využívajú na každom kroku. Spomedzi všetkých možností, ktoré sa dostávajú na trh, sa o slovo hlási korok, použiteľný aj v striekanej forme.


Korkové zátky by mali byť známe každému a určite sa s nimi stretli aj abstinenti. Využitie korku ako výrobného materiálu pre interiérové doplnky je tiež známe dlhodobo a určite ho mnohí z nás majú v súčasnosti aj doma, no napriek tomu si na Slovensku stále nezískal vysokú obľubu a nedokázal nahradiť klasické drevo, plast či zliatiny. Je to škoda, pretože ekologická a zdravotne nezávadná použiteľnosť korku ho priam predurčuje ku každodennému využívaniu v našich obydliach bez nepriaznivých vplyvov, ktoré sa hoci v minimálnych množstvách, ale predsa pri niektorých materiáloch môžu objaviť. 

 

Niečo o korku

Korok je stopercentným prírodným materiálom, vďaka čomu je zabezpečené dodržiavanie stále sa zvyšujúcich ekologických nárokov. Získava sa jednoduchým spôsom z korkového duba, ktorý rastie v subtropických pásmach, preto môžeme právom označiť ako rodisko korkových materiálov Španielsko, Portugalsko, či Maroko. Na získanie korku nie je potrebný žiadny technologický zásah do prírody, stačí olúpať kôru zo stromu, ktorá sa následne výrobne upraví a spracuje na konkrétne bytové zariadenie. Čo je podstatné, kôra korkového duba sa sama zregeneruje, takže výroba korku nijako neubližuje prírode, pokiaľ je korok získavaný správnym a šetrným spôsobom.

 

Vyhľadávané vlastnosti korku :

- stopercentný prírodný materiál

- využívanie v príbytku nie je zdravotne závadné

- jeho spracovanie je šetrné voči prírode

- pružnosť zabezpečuje praktickosť a dobrú manipuláciu

- vynikajúco udržiava teplo a správa sa paropriepustne

- vysoká odolnosť voči vlhkosti a plesniam

Využitie korku v domácnostiach :

- OBKLAD - materiál vhodný aj ako obklad alebo alternatíva k tapetám. Táto možnosť je priamo stvorená milovníkom obydlí ladených v hnedom prevedení.

- KUCHYŇSKÉ DOPLŇKY - rozličné pomôcky určené na stolovanie sú vyrábané práve z korku. Nevadí im voda a dajú sa dobre vyčistiť, akurát pozor na rezy nožom.

- PODLAHY - korkové podlahy sú mäkké, pružné a príjemne sa po nich chodí. Okrem toho dokážu lepšie uchovávať teplo, takže Vašim nohám bude dobre aj v zime.ÚPRAVA FASÁD - zistilo sa, že na staršie fasády a externé povrchy sa môže použiť striekaný korok, ktorý pôvodný materiál spevní (podklad však nesmie byť poškodený).


IZOLÁCIA - korok sa už dávnejšie osvedčil ako skvelý izolačný materiál, ktorý je vhodný najmä na zvukové odhlučnenie interiérových častí a tepelnú vodivosť.

   

Korok sa teda ako stavebný materiál osvedčil a výrobcom sa s ním pracuje perfektne, akurát im to nie je nič platné, pretože spotrebitelia preferujú iné materiály. Konzervatívni Slováci sú stále verní drevu a kovom, čo je takisto dobrá voľba, no kombinácia týchto materiálov s korkom v spoločných priestoroch by ešte viac zvýšila ekologický rámec v našom sektore s nehnuteľnosťami. Okrem toho je korok cenovo dostupný a jeho dlhodobá životnosť konkuruje ostatným materiálom. Tak uvidíme, možno sa už čoskoro dočkáme zvýšenia záujmu o korok, pretože v striekanej forme na prekrytie starých fasád sa začína používať dosť. 

Tento web používá pro svůj provoz cookies. Více informací