Hlavná navigácia
Navigácia

Odvetrané fasády – iné riešenie zateplenia

V praxi sa najčastejšie využíva kontaktný zatepľovací systém, ktorý je cenovo najdostupnejší a vzhľad budovy zostáva bez zásadnejších zmien. Izolačné dosky sa nalepia a ukotvia na stenu, vystuží sieťovinou a omietnu, prípadne nastriekajú napr. korkovou zmesou.

Pri tomto systéme zateplenia je však väčšinou pomerne náročné dosiahnuť dostatočnú difúznu priepustnosť konštrukcie, ktorá umožní odvádzanie vodných pár z konštrukcie. To je dôležité najmä pri obnove starších budov, ktorých murivo má stabilne zvýšenú hladinu vlhkosti. Akákoľvek chyba – nesprávne dimenzovanie hrúbky izolácie, nevhodný druh omietky alebo nedostatky pri realizácii – môže viesť ku kondenzácii vlhkosti vo vnútri muriva. Svoje o tom vedia majitelia bytov, v ktorých sa krátko po zateplení objavilo vlhnutie múrov a vznik plesní.

Spoľahlivejšie riešenie predstavuje odvetraný zatepľovací systém, pri ktorom zostáva medzi zateplenou stenou a povrchom fasády vzduchová medzera. Podmienkou je použitie prievzdušného izolačného materiálu, napr. minerálnej vlny. Predsadená fasáda spoľahlivo zachytáva zrážky, nápory vetra i pôsobenie slnečného žiarenia, pričom odvetraná vzduchová medzera odvádza nadmerné množstvo vodných pár unikajúcich zvnútra budovy von a zmierňuje veľké rozdiely teploty medzi exteriérovým prostredím a konštrukciou budovy.

Realizácia odvetraného systému nie je náročnejšia ako pri kontaktnom systéme, naopak využíva rýchly a čistý proces suchej montáže. Napriek tomu sa pri bytových domoch využíva len minimálne. Jedným z dôvodov je obava z výraznej zmeny vzhľadu budovy, pretože finálnu vrstvu fasády tvorí obvykle ľahký obkladový materiál, nie tradičná omietka. Také obavy sú však pri dnešných možnostiach úplne neopodstatnené. Z hľadiska architektonického stvárnenia je možné pri použití odvetraných fasád dosiahnuť vysoko estetický a kreatívny vzhľad domu.

Vybrať si môžete z ponuky, podľa typov a tvarov:

           

          

Tento web používá pro svůj provoz cookies. Více informací