Hlavná navigácia
Navigácia

RENOLIT radí: Ako správne čistiť exteriérové fólie

RENOLIT radí: Ako správne čistiť exteriérové fólie

Spoločnosť RENOLIT je popredný svetový výrobca plastových fólií a podobných výrobkov pre technické aplikácie. V centre pozornosti odborníkov RENOLIT je nielen výnimočná kvalita jej výrobkov, ale i zákazník. Jedným z dôkazov tejto filozofie je súbor jednoduchých pravidiel, vďaka ktorým možno veľmi ľahko a s použitím bežných prostriedkov očistiť povrch fólií pre vonkajšie použitie.

Označenie RENOLIT EXOFOL zastrešuje produktovú radu fólií pre povrchovú úpravu stavebných prvkov v exteriéri. Fólie pre vonkajšie použitie zušľachťujú povrchy okenných profilov, vstupných dverí, garážových brán apod. Ich aplikácie na plastové povrchy sa takisto zlepšujú materiálové vlastnosti, predovšetkým odolnosť voči poveternostným vplyvom  a životnosť. Súčasťou fólií RENOLIT EXOFOL je unikátna technológia solárneho štítu SST (Solar Shield Technology), ktorá zabezpečuje ochranu proti nadmernému zahrievaniu profilu. Chránená je nielen samotná fólia, ale i lepidlo a profil.

Prémiová fólia pre vonkajšie použitie

V ponuke fólií pre použitie v exteriéri sa vyníma fólia RENOLIT EXOFOL PX. Vyznačuje sa vylepšenými materiálovými vlastnosťami, ktoré významne zvyšujú odolnosť voči poveternostným vplyvom (vrátane ochrany proti účinkom UV žiarenia) a predlžujú aj životnosť fólie.

V základnej fólii sú použité nové, lepšie suroviny bez PVC zmäkčovadiel. V klasických receptúrach hrá totiž migrácia zmäkčovadiel dôležitú úlohu v degradácii produktu. Elimináciou týchto zmäkčovadiel sa podstatne predĺžila životnosť fólie. Spoločnosť RENOLIT garantuje v našich podmienkach jej farebnú stálosť až 15 rokov.

Prémiová fólia pre vonkajšie použitie obsahuje špeciálne vyvinutý polyakrylát. Ten v podobe priehľadnej krycej vrstvy chráni ako farbu, tak i základnú fóliu. Vďaka tomu je fólia mimoriadne odolná nielen voči poveternostným vplyvom, ale i voči poškrabaniu. V súčasnej dobe je v ponuke v 26 farebných prevedeniach vrátane drevodekorov a jednofarebných fólií.

Spoločnosť RENOLIT predstavuje nenáročný a efektívny spôsob čistenia exteriérovej fólie od farby, omietky, zvyškov lepidla apod., bez toho aby bola nutná odborná pomoc. Základne pravidlo pri čistení exteriérovej fólie znie: Nikdy nepoužívajte agresívne čistiace prostriedky, ktoré majú rozpúšťací účinok. Naruší sa tak kontakt lepidla s profilom, čo spôsobuje poškodenie. Rovnako nesmú byť použité žiadne brusné materiály, benzín alebo ostré nástroje, ktoré zanechávajú trvalé mechanické stopy. Prílišné drhnutie a trenie môže zničiť štruktúru fólie, poprípade vytvoriť na povrchu fólie vlasové trhliny, ktoré narušia jej vzhľad.

Pracovný postup

1. Očistenie povrchu fólie

Na samotné čistenie fólie postačia nástroje a prostriedky bežne dostupné v domácnosti. Použite vodu z vodovodu a saponát na umývanie riadu (je zakázané používať agresívne čistiace prostriedky). Týmto spôsobom možno vyčistiť cement, minerálne omietky a fasádne farby z povrchu fólie. Týmto spôsobom však nemožno čistiť polyuretánovu penu a rôzne syntetické omietky.

2. Opláchnutie povrchu fólie

Znečistený povrch fólie opláchnite rozprašovačom naplneným teplou vodou z vodovodu. Nepokúšajte sa ale z povrchu odstrániť častice, ktoré sa na ňom nachádzajú, mohli by ste povrch poškriabať.

3. Aplikácia saponátu

Po opláchnutí povrchu teplou vodou rukou naneste na znečistené miesta saponát. Jemne ho votrite.

                                                                                                                                                 

              Očistenie povrchu fólie                             Opláchnutie povrchu fólie                         Aplikácia saponátu

4. Odstránenie nečistôt

Na zvlhčený povrch naneste vlhký novinový papier. Nechajte ho na znečistenom mieste pôsobiť minimálne 5 minút. Počas tejto doby povrch papiera niekoľkokrát navlhčite teplou vodou. Pôsobením rôznych povrchových napätí a následným šokom sa spojenie naruší.

5. Druhé čistenie

Z povrchu opatrne odstráňte papier. Miesto opláchnite väčším množstvom teplej vody. Znečistenie z povrchu fólie opatrne odstráňte jemnou hubkou alebo handričkou. Je dôležité fóliu neustále oplachovať vodou, aby boli všetky abrazívne časti okamžite odplavené.

6. Opláchnutie

Naposledy opláchnite povrch fólie teplou vodou. Ak sú všetky nečistoty z povrchu odstránené, pretrite ich nasucho. Buďte dôslední, inak hrozí, že všetky abrazívne časti budete rozotierať po povrchu fólie.

Odborník radí

Týmto spôsobom je možné po skončení výstavby úspešné vyčistiť lepidlo na obklady, omietku či fasádnu farbu. Vyzbrojte sa trpezlivosťou a časom. Pri nešetrnom čistení môže byť fólia nenávratne poškodená. Dobré výsledky v krátkom čase možno docieliť pomocou parného čističa. Je ale treba používať ho s rozvahou. Pred čistením na stavbe doporučujeme vyskúšať si najprv celý proces na vzorke fólie.

Polyuretánovou penu z okna neodstránite bez poškodenia fólie. Práce s týmto materiálom preto vyžaduje mimoriadnu pozornosť.

Tento web používá pro svůj provoz cookies. Více informací